Mobil Uygulamalarda Olmazsa Olmazlar

Teknolojinin gelişimiyle, insanların günlük hayatına giren yazılımların sayısı günden güne artmaktadır. Günlük ihtiyaç haline gelen akıllı cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla, taşınırlığının kolaylığı sebebiyle tabletlerin tercih edilmesi sebebiyle, mobil uygulamalar, ilgisi olsun olmasın herkesin ilgi alanına girmektedir. Sektördeki bu hızlı değişim, yazılımcıları mobil uygulama geliştirmeye yönlendirmektedir.

Teknolojideki değişiklikler nedeniyle, kullanıcıların yazılımları tercih sebepleri de günden güne değişmektedir. Kullanıcılar masaüstü bilgisayar alışkanlıklarını sürdürmeye devam ederken, aynı tarz uygulamaları mobil cihazlarda kullandıklarında sıkıntı yaşamamayı beklerler Kullanıcılar, mobil uygulama kullanmaya başladıklarında, herhangi bir eğitim ihtiyacı da duymamalıdır. Kullanıcıların, mobil uygulamaları rahatlıkla kullanabilmeleri için yazılımcılara eskiye göre daha çok iş düşmektedir.

Peki, yazılımcılar mobil uygulama geliştirirken en çok nelere dikkat etmelidir?

Müşteriler, analistler veya ürün yöneticileri uygulamaları tariflerken; testçiler testlerini yaparken; uygulamanın kolay kullanıma ve kullanım deneyimine daha çok önem vermeye başlamıştır. Şüphesiz, her yazılımda dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır ve hepsini tek bir yazıda aktarabilmek, ciddi iddia gerektirir. Biz bu yazımızda, özellikle mobil dünyaya yeni başlayanlar ya da daha önceden mobil yazılım geliştirmiş fakat yazılımlarının çok tercih edilmediğini fark edenler için birkaç noktadan bahsedeceğiz. Sizlerin de zamanınızı çok almamak için, buyurun bunların bir kısmını birlikte inceleyelim:

Uygulama Simgesi

Uygulama mağazalarında kalabalığın arasından sıyrılabilecek, insanların kolayca tanıyabileceği, sade bir simge oluşturun. Simgeniz logonuzun renklerinden oluşması gerekmiyor. Simge içine markanızı eklemeyin. Simgeniz kolay anlaşılır ve tanınır olsun. Estetiğe önem verin.

Konfigürasyon

Uygulamanızın verimli çalışması kullanıcılar için çok önemlidir. Minimum konfigürasyonuzu belirleyin ve mobil uygulama mağazalarında bu bilgiye muhakkak yer verin. Aksi takdirde, kullanıcılar, -belki de- cihazlarına uygun olmayan bir ürünü mağazadan indirmeye çalışacak ve uygulamanız için olumsuz yorumlarda bulunacaklardır.

Hızlı Yükleme ve Performans

Uygulamanız hızlı yüklenmeli ve yüklendikten sonra her defasında hızlıca açılmalı. Mümkünse cihaz üzerinde yer kaplamaması için lokal veri içermemeli. Yavaş, geç açılan ve cihazlarda çok yer kaplayan uygulamalar, mobil cihazlardan ilk olarak silinen uygulamalardır. Uygulamanızı sürekli kontrol edin ve sürekli optimize edin.

Uygulama Mağazasındaki Tanıtım

Kullanıcılara, uygulama mağazasında tanıtıma yer vermek dışında, uygulamayı ilk çalıştırdıklarında da, uygulamanızı nasıl kullanacağı ile ilgili genel bir bilgi verip, uygulamanın özelliklerini tanıtın. Hatta bunu vidyo ile yapın.

Basitlik

Uygulamanızı piyasaya yeni sürecekseniz; uygulamanızın olmazsa olmaz minimum, temel özelliklerini, ihtiyaçlarını belirleyin ve bu geliştirmeler tamamlar tamamlamaz piyasaya sürün. Kullanıcılar için her şeyin hızlıca tamamlanabilmesi çok önemli. Kullanıcıların, 15 saniye gibi kısa sürede işlemi sonlandırabilecekleri basitlikte ekranlar ve süreçler tasarlayın.

Kullanılabilirlik

Uygulamanız ne kadar basit olursa olsun, basitlik kavramı kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın. Yaygın kullanılan uygulamalara benzeyen uygulamalar kullanıcılara daha basit görünmektedir. Bu yüzden, uygulamanızın piyasada olduğu dönemde yaygın olan uygulamaları sürekli takip edin ve herkesin rahat kullanabileceği arayüzler geliştirin.

Kullanıcıların ekranlarda kaybolmaması için sayfalar arasında farklı renkler kullanabilirsiniz.

Düzenli Güncellemeler

Uygulamanızı sürekli geliştirin. İlk başta tüm fonksiyonları açmayın ki kullanıcılar uygulamanızı kullanmaya alışsın. Kullanıcı deneyimini sürekli takip edin, yeni özellikleri kullanım alışkanlığına göre yeniden dizayn edin.

Ürünün güncel tutulduğu izlenimini alan kullanıcılar, uygulamanıza daha çok güvenir. Ayrıca böylelikle, ürünü yükleyip, cihazlarında kurulu olduğunu unutan kullanıcılar için de iyi bir hatırlatma imkanı bulmuş olursunuz.

Uygulama İçi Simgeler ve Alanlar

Uygulama simgesi dışında, uygulama içindeki simgelere de dikkat edilmelidir. Kullanıcıların veri girişi yaparken, hata yapmalarını en aza indirmek için, butonlar arasında boşluk bırakın. Klavyeyi en az kullanacak uygulama geliştirmeye özen gösterin. Düğmeleri kolay erişilebilir olduğu yere yerleştirin. Kullanıcılarınız ekranı kullanırken zorluk çekmeyeceği tasarıma özen gösterin..

Mobil uygulama kullanımını etkileyen daha çok dikkat edilmesi gereken konular var elbet. İster siz kullanın, ister başkalarına kullandırın, tüm uygulamalarda müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz maddelerle, kullanıcılara temelde bir kolaylık sağlamış ve müşteri memnuniyetini bir düzeye getirmiş olacaksınız.

Bu bahsettiklerimiz dışında; geri bildirim sistemleri, sıkça sorulan sorular, kullanıcı bazlı özelleştirmeler, uygulama bazlı özelleştirmeler gibi daha bir çok konular da uygulamanızın olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alan konulardandır.

Tüm uygulamaların hedeflerine uygun sonuçlar elde etmesini dileğiyle, bir sonraki yazımıza kadar hoşçakalın..

https://projectslife.com

Mobil Uygulamalarda Olmazsa Olmazlar” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.